16 października 2013 05:13

Wyprawa do Nowego Stawu

25 września uczniowie naszego gimnazjum pojechali do Nowego Stawu w gminie Niemce na rekonstrukcję potyczki powstańczej sprzed 150 lat. Uroczystość rozpoczęła msza święta. Następnie odbył się apel poległych. Uczciliśmy pamięć uczestników powstania styczniowego. Potem obejrzeliśmy rekonstrukcję bitwy między polskimi oddziałami „Ćwieków” a Kozakami. Mimo wielkiego poświęcenia Polakom nie udało się pokonać wroga. Wszyscy byli poruszeni, ponieważ dzielni powstańcy walczyli za naszą wolność, a po rekonstrukcji mieliśmy okazję poczuć się jak prawdziwi partyzanci. Odbyły się gry historyczne i zostaliśmy poczęstowani pyszną zupą. Myślę, że dla każdego z nas to wydarzenie stanowiło prawdziwą lekcję historii.

Tekst z Pisma uczniów Gimnazjum w Pliszczynie nr 70
przygotowała Karolina Karwacka.

Zdjęcia wybrała Elżbieta Rola.