21 czerwca 2016 07:20

Dzielić się swoją pasją ...

18 czerwca odbyła się wycieczka rowerowa: „Śladami cmentarzy I Wojny Światowej”. Trasa wynosiła 50 km i prowadziła przez Łysaków, Sobianowice, Bystrzycę, Charlęż, Jawidz, Czerniejów, Nową Wolę, Brzostówkę, Wólkę Zawieprzycką, Kolonię Zawieprzycką, Zawieprzyce … do Pliszczyna. Odkryliśmy trzy cmentarze: w Charlężu żołnierzy austrowęgierskich i rosyjskich oraz dwa cmentarze w Nowej Woli żołnierzy niemieckich, austrowęgierskich i rosyjskich. Przewodnikiem po cmentarzach i okopach z I Wojny Światowej, położonych w lesie charlęskim, był absolwent naszej szkoły Przemek Bara. Sposób przedstawionych wydarzeń historycznych był niezwykle ciekawy i zrozumiały. Mogliśmy chwilami przenieść się w czasie do sierpnia 1915 roku i podążać śladami frontu wschodniego, gdy oglądaliśmy wykopy po stanowiskach armatnich i okopy rosyjskie, niektórzy nawet do nich wchodzili, aby poczuć grozę strasznej „wielkiej wojny”. Przemek z zaangażowaniem opowiedział nam o potyczkach, krwawych walkach, niosących zniszczenia i śmierć wśród żołnierzy i ludności cywilnej. Na cmentarzach oprócz historii miejsc przypomniał nam podstawową prawdę, że wszystkim ludziom należy okazywać szacunek, bez względu na ich wyznanie, narodowość, poglądy.

Opiekunowie: p. M. Podstawka, p. K. i E. Szewczykowie byli dumni i pełni podziwu dla Przemka, dzielącego się swoją pasją historyczną. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne wycieczki.

Odkrywcami nowego szlaku rowerowego: „Śladami cmentarzy I Wojny Światowej” zostali:  Kacper Nowosadzki, Mateusz Opajdowski, Kamil Kasperek, Miłosz Podstawka i uczniowie ze szkoły podstawowej z Pliszczyna. Gratulacje!!! Oni tylko wiedzą, że nie było łatwo, ale na pewno ciekawie i na pewno warto.

Inf.: Ewa Szewczyk