03 czerwca 2016 20:58

Szkolne Dni Społeczne '2016

W dniach 31 maja - 1 czerwca 2016 r. odbyły się w naszej szkole już po raz czwarty Dni Społeczne, będące podsumowaniem programu wychowawczego Korona Polskiego Wychowania realizowanego w szkole we współpracy z Fundacją Szczęśliwe Dzieciństwo.

Pierwszy dzień był poświęcony patronowi szkoły oraz podsumowaniu realizacji projektów edukacyjnych związanych z promocją czytelnictwa. Uczniowie klas pierwszych przygotowali program artystyczny pt. „Skrzydlate myśli, skrzydlate słowa”, którego motywem przewodnim była książka. Zaprezentowali w nim pasje czytelnicze pułkownika pilota Wojciecha Kołaczkowskiego, pozostającego pod urokiem „Pana Tadeusza”. Przywołali także najpiękniejsze cytaty podkreślające rolę książek w naszym życiu. Na szkolnej scenie pojawili się też wyjątkowi bohaterowie szkolnych lektur (Mały Książę, Oskar, Romeo i Julia), których słowa na zawsze zapadają w pamięć i pomagają odkrywać najważniejsze wartości. Uczniowie, wcielając się w podróżników, Beatę Pawlikowską oraz Wojciecha Cejrowskiego, zachęcali do sięgania po książki podróżnicze, odsłaniające przed czytelnikami wielobarwną mozaikę krajobrazów, zwyczajów, kultur. W programie zostały przywołane również wypowiedzi o książkach osób piastujących ważne stanowiska na terenie naszej gminy. W udzielonych wywiadach opowiadały one o wyjątkowych dla nich tekstach literackich. Dzięki temu można było się dowiedzieć, jaka była ulubiona książka z dzieciństwa pana Wójta Edwina Gortata, dlaczego pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Zuzanna Chrzanowska nie powraca do przeczytanych już książek, a pani Dyrektor naszego Gimnazjum Anna Krzyżanowska zachęca do czytania lektur szkolnych. Na zakończenie tego spotkania wszyscy obejrzeli zaskakującą wystawę „Drugie życie książki”, po czym goście zostali zaproszeni do kawiarenki literackiej.

Drugi dzień był powrotem w lata 80. i 90. Na szkolnej scenie podczas pokazu mody królowały wyraziste stylizacje z tamtego okresu. Uczniowie klasy IIc, niczym Marek Niedźwiecki, zaprosili do wysłuchania listy przebojów Radia Pliszczyn, w której 10 największych hitów wskazali rodzice. Dorota Tarczyluk wykonała niezapomniany przebój Urszuli pt. „Dmuchawce, latawce, wiatr…”, pierwsze miejsce na szkolnej liście przebojów. Klasa II a wraz z wychowawczynią p. Beatą Zinger pokazała wszystkim, jaką furorę w tamtych czasach robił aerobik. Uczniowie z klasy II d i klas pierwszych grali w kapsle, klasy, zbijaka – jak niegdyś nasi rodzice. Było wspólne śpiewanie wraz z nauczycielami i rodzicami przy ognisku.

Nauczyciele przygotowali uczniom niespodziankę z okazji Dnia Dziecka… wykonali przebój pt. „Zakazany owoc” nagrodzony wyróżnieniem na festiwalu w Opolu w 1988 r.. Musieli zrobić to naprawdę wyjątkowo, skoro jak prawdziwi artyści zostali poproszeni o bisy.

Rodzice uczniów tym razem również przygotowali pyszny, słodki poczęstunek, za który serdecznie dziękujemy. Było naprawdę tak, jak w czasach, gdy rodzice gimnazjalistów byli nastolatkami…

Inf.: A. Krzyżanowska, D. Kędzierska