16 maja 2016 15:14

Ekologiczne wzmagania

Uczniowie naszego gimnazjum dzięki realizacji projektu: „Wędrujemy po mapie świata” uczyli się poszukiwania własnych rozwiązań problemów, rozwijali własne predyspozycje, uzdolnienia i zainteresowania. Projekt był dużym przedsięwzięciem, w który chętnie angażowała się młodzież ze względu na propozycje różnorodnych działań. Takie przedsięwzięcia umożliwiały wykazanie się uczniowi swoimi talentami, bądź rozwijały jego zainteresowania. Członkowie Koła Młodych Ekologów oraz uczniowie klasy przyrodniczej I a włączyli się w przygotowania Dni Otwartych Szkoły. Najważniejszym punktem programu młodych przyrodników było przygotowanie gry edukacyjnej pt. „Ekologia na wędkę'. Uczniowie klas szóstych z naszej gminy, którzy przybyli w tym dniu łowili rybki i zgodnie z ich numerami odpowiadali na pytania o treści ekologicznej. Gra budziła wiele emocji i ducha rywalizacji. Grupy, które uzyskały najwięcej punktów otrzymały nagrody.

Konkurs: „Podróże kształcą” to kolejne wyzwanie, z którym zmierzyli się uczniowie klas II i III. Na początku wzięli oni udział w warsztatach, podczas których nauczycielka geografii zaprezentowała materiał fotograficzny wraz z komentarzem, wybrany z podróży swojego brata. Przedstawiła miejsca, gdzie żyły plemiona w izolacji od współczesnej cywilizacji do końca XIX i początków XX wieku oraz takie, które mają bliższy kontakt z nią, ale żyją tak jakby się dla nich zatrzymał czas kilka stuleci temu. Plemiona te żyją zgodnie z tradycją niezmiennie od wielu wieków przestrzegając swoich rytuałów, zwyczajów, które służą zachowaniu jedności i identyfikacji kulturowej. Niektóre z tych zwyczajów mogą budzić w nas zdumienie a nawet sprzeciw. Warto jednak poznać takie miejsca ponieważ wkrótce te plemiona prawdopodobnie będą musiały dołączyć do cywilizowanego świata gdyż jest coraz mniej ziemi niczyjej, wolnej. Terytoria tych ludów są coraz bardziej ograniczane przez powstające nowe osady, farmy, parki narodowe, rezerwaty. Uczniowie nagrodzeni w konkursie: Kacper Wetoszka, Bartosz Ogórek, Mateusz Bara, Piotr Florek, Konrad Guzowski.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w konkursie literacko-ekologicznym, którego mottem były słowa Antoine de Saint Exupery „Nie odziedziczyliśmy Ziemi po przodkach – pożyczyliśmy ją od naszych dzieci”. Uczniowie twórczo rozwinęli tę myśl, wykazali się dużą wyobraźnią. Uczniowie nagrodzeni: Justyna Zaworska z klasy Ia, Zuzanna Kopyść z klasy Ic i Dorota Ogrodnik z klasy Ib.

Uczniowie, którzy odnieśli zwycięstwo w danym przedsięwzięciu zostali nagrodzeni nagrodą książkową, torbą lub teczką ekologiczną. Nasze przedsięwzięcia są dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Lublinie.

Inf.: Anna Albrycht, Dorota Kruszyńska