05 marca 2015 17:16

Muzyka w słowie, dźwięku i barwie - gimnazjum „na salonach”.

27 lutego 2015 r. uczniowie klasy I C i II C odwiedzili „Paryski salon Fryderyka Chopina”.

Spotkanie pod takim tytułem organizowała filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie, goszcząc w pomieszczeniach Galerii Malarstwa Polskiego Lubelskiego Zamku. „Salon” to elitarne zebranie towarzyskie inteligencji, arystokratów, artystów. Mogło się odbywać na wielu płaszczyznach, ale często dotykało różnych aspektów sztuki jednocześnie. Tak też uczestnicy tego spotkania mieli okazję dotknąć zarówno muzyki, sztuki jak i poezji. Pieśni do muzyki F. Chopina wykonywała Urszula Kryger (mezzosopran), przy akompaniamencie Katarzyny Jankowskiej. Wykład z historii sztuki (ilustrowany obrazami malarstwa polskiego) poprowadziła Elżbieta Matyjaszewska, a słowo o muzyce przekazał Andrzej Gładysz.

Była to lekcja projektowa łącząca zajęcia z j.polskiego, muzyki i zajęć artystycznych. Swoje refleksje muzyczne po koncercie uczniowie przenosili na płótno i karton podczas zajęć artystycznych, tworząc  prace plastyczne inspirowane muzyką, w różnych technikach. Powstały również ciekawe recenzje z koncertu.

Iformację  przygotowała I.Pietrzak-Płachta