Archiwum - Aktualności

19 października 2014 21:38

Złota Polska Jesień 2014

Dnia 18 października wyruszyliśmy rowerami w kierunku Rokitna przez Ciecierzyn, Rudkę Kozłowiecką, Krajobrazowy Park Kozłowiecki, Rezerwat Kozie Góry, Łuckę, Serniki, Czerniejów.  W Lasach Kozłowieckich  podziwialiśmy przeróżne kolory jesieni, szczególnie liście dębu czerwonego, który pochodzi z Ameryki Północnej.  Na leśnych trasach uwagę wzbudziły popisy „akrobatyczne” na rowerach Kuby Bieńko i Karola Mierzwy.

Przemek Bara z wielką swobodą, kolejny już raz opowiedział nam historię Żołnierzy Wyklętych, związanych z miejscami, które zwiedzaliśmy. Wszyscy słuchali z zainteresowaniem, szczególnie koledzy ze szkoły podstawowej.

Podczas najdłuższego postoju w Sernikach, był czas na odpoczynek, zakupy, zwiedzanie barokowego kościoła pw. Marii Magdaleny i poznanie historii nazwy miejscowości Serniki. Według najstarszych źródeł pochodzi ona od nazwy żerdników, którzy w XIII i XIV wieku przygotowywali miejsca noclegowe dla księcia i jego dworu.

Droga powrotna prowadziła skrajem lasu wzdłuż rzeki Wieprz, którą przekroczyliśmy w Czerniejowie i znaleźliśmy się w Rokitnie, gdzie przejechaliśmy obok nowoczesnego wysypiska śmieci. Do Pliszczyna dojechaliśmy przez „las niemiecki”, który zaskoczył nas jesiennymi kolorami i ciszą. Niektórzy twierdzili, że widzieli wilka, ale Karol z zimną krwią odważnie przestraszył „głodne zwierzę” i szczęśliwie powróciliśmy do Pliszczyna. Przejechaliśmy 58 km, spaliliśmy 1800 cal i zakończyliśmy sezon wycieczek rowerowych. Zapraszamy wiosną 2015 roku. Opiekunami byli p. E. Purc, p. J. Reszko, p. E. Dziewa, p. I. Kulibaba, p. E. i K. Szewczykowie.

Informację przygotowała E. Szewczyk

Przeczytano: 721 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: