16 października 2014 19:21

Wycieczka „Śladami historii po Lublinie”

10 października uczniowie klas II b i II d pojechali na wycieczkę „Śladami historii po Lublinie”. W tym roku w dalszym ciągu realizują program „Korona Polskiego Wychowania” poznając polskie dzieje i tradycje narodowe. W Muzeum Martyrologii na Majdanku obejrzeli baraki więźniów, dowiedzieli się o tym, jak ludzie ludziom zgotowali ten los. Przeszli trasę od komór gazowych do mauzoleum, gdzie uczcili pamięć ofiar II wojny światowej. Po drodze spotkali grupy młodzieży z Izraela.
Uczniowie poznali również najnowszą historię Lublina. Udali się pod Krzyż Wdzięczności przy Drodze Męczenników Majdanka, gdzie dowiedzieli się o Lubelskim Lipcu i dziejach pomnika. Złożyli kwiaty.

Potem była jeszcze wizyta w siedzibie NSZZ „Solidarność”, gdzie młodzież została przyjęta bardzo gościnnie. Odbyła się prelekcja p. doktora Marcina Palucha o powstaniu Solidarności, jej roli w historii Polski, a także o stanie wojennym i upadku komunizmu w 1989 r.

Wycieczkę  zorganizowały nauczycielki gimnazjum: Elżbieta Rola i Barbara Kozyra. Wyjazd okazał się bardzo pożyteczny, a także przyjemny, bo panowała złota polska jesień.

Informację przygotowała E.Rola