07 października 2014 17:25

Odkrywanie najbliższej okolicy. Kijany a Odsiecz Wiedeńska. Rodzina Skłodowskich. Żołnierze Wyklęci

Dnia 4 października 2014 roku odbyła się wycieczka rowerowa do Kijan. Nasi uczniowie: Przemek, Konrad, Łukasz, Dionizy zaangażowali się jako wolontariusze w przygotowanie i przeprowadzenie wycieczki, której trasa prowadziła ruchliwą szosą do Kijan, dla uczniów szkoły podstawowej. Pogoda sprawiła nam super niespodziankę, ponieważ rano był przymrozek, ale w ciągu dnia świeciło słońce i było ciepło. Trasa wycieczki, wynosiła około 36 km, prowadziła przez Łysaków, gdzie oglądaliśmy dolinę rzeki Bystrzycy i zabytkowe kapliczki. Drugi postój był w Sobianowicach przy ujściu rzeki Ciemięgi, wpadającej do Bystrzycy. Następny odpoczynek w Charlężu na moście rzeki Bystrzycy, oglądaliśmy jesienne pejzaże terenów wokół rzeki. Przez łąki wjechaliśmy na wzniesienie „Łysa Góra” i tutaj krótki postój, aby podziwiać okolicę i zorientować się w terenie. W Kolonii Spiczyn odkryliśmy pomnik upamiętniający śmierć dwóch poległych powstańców styczniowych z oddziału płk. Kajetana Cieszkowskiego ps. Ćwiek. Pomnik został postawiony w 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego przez mieszkańców. Przy pomniku była okazja, aby przypomnieć sobie historię Polski z 1863 roku.

Punktem docelowym naszej wycieczki było zwiedzanie kościoła i cmentarza w Kijanach. W kościele pomodliliśmy przed cudownym obrazem Matki Boskiej Kijańskiej, poznaliśmy historię kościoła i tablic, upamiętniających działalność Żołnierzy Wyklętych, szczególnie Zdzisława Brońskiego ps. Uskok. Na cmentarzu przy grobowcu Uskoka, uczeń naszej szkoły Przemek Bara, przedstawił szczegółowo historię oddziału partyzanckiego Uskoka i postać samego Zdzisława Brońskiego. Następnie zatrzymaliśmy się przy zabytkowym grobowcu stryjecznego dziadka Marii Skłodowskiej, która w dzieciństwie kilka razy spędzała wakacje w Zawieprzycach i Kijanach.

Po dłuższym odpoczynku pojechaliśmy nad rzekę Wieprz, miejsce do położone jest na terenie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego i jechaliśmy bezpośrednio nad samą rzeką, obserwując jej szybki i niebezpieczny nurt, widzieliśmy jej wijące się koryto, po brzegi wypełnione wodą. Dojechaliśmy do urokliwego ujścia rzeki Bystrzycy w Spiczynie i tutaj kolejny odpoczynek nad brzegiem rzeki, do którego zachęcało otoczenie i piękna jesienna pogoda. W drodze powrotnej Konrad zachęcił nas,  do zwiedzenia zawieprzyckiego wzgórza, na którym pokazał nam wejście do podziemi, obecnie remontowanych. Przy ruinach Remek przypomniał legendę zawieprzycką – nieszczęśliwej miłości i zrobiliśmy powtórzenie wiadomości historycznych, związanych z odwiedzanymi miejscami. Opiekunami w czasie wycieczki byli p. Ela Dziewa, p. Bożena Rycek, p. Ewa Szewczyk, wolontariuszami byli uczniowie gimnazjum: Przemek Bara, Dionizy Jaworski, Łukasz Bara, Konrad Korgol.

Informację przygotowała Ewa Sewczyk.